piątek, 13 maja 2016

Modernizacja polskich banknotów

Wprowadzone w 1995 r. zabezpieczenia oraz system zasilania obrotu gotówkowego funkcjonują bez zarzutu, a poziom fałszerstw znaków pieniężnych w Polsce jest niski. Jednak postęp technologiczny, jaki daje się zauważyć w ostatnich latach, wymaga przeprowadzenia technicznej operacji polegającej na modernizacji zabezpieczeń banknotów powszechnego obiegu. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gotówkowego.
Będąca obecnie w obiegu seria banknotów „Władcy polscy” autorstwa Andrzeja Heidricha została wprowadzona w 1995 roku. NBP przeprowadza operację zmiany zabezpieczeń banknotów tej serii po raz pierwszy. Takie działania są podejmowane co jakiś czas przez banki centralne wszystkich krajów. W tym roku Europejski Bank Centralny wprowadził do obiegu zmodernizowany banknot o nominale 5 euro. Nowe zabezpieczenia banknotów wprowadziły także Hiszpania – 7 lat przed wstąpieniem do strefy euro, oraz Słowacja i Estonia – 3 i 4 lata przed przyjęciem euro.

 Narodowy Bank Polski zaprezentował banknot o nominale 200 zł ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Banknot będzie wprowadzany do obiegu od lutego przyszłego roku. NBP rozpoczyna też pracę nad banknotem o nominale 500 zł, który trafi do obiegu najwcześniej w 2017 roku.

7 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Polskie banknoty są bardzo ładne jeśli chodzi o sam wygląd. Mi bardzo również podoba się idea obrotu bezgotówkowego. Najczęściej do tego używam przelewów natychmiastowych https://www.cashbill.pl/platnosci/natychmiastowe/ gdyż jestem zdania, że są bardzo bezpieczne i niezawodne.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja mam możliwość dużo podróżować po świecie i widziałam już wiele różnych banknotów. Jednak polskie faktycznie są bardzo ładne. Jak dla mnie jeszcze jako studentki idealnie sprawdza się karta walutowa https://www.igoriacard.com/anonimowa-karta-dla-studentow/ gdyż można nią płacić gdzie się chce.

    OdpowiedzUsuń
  4. Faktycznie niektóre banknoty potrafią być zniszczone i moim zdaniem to jest największy problem jeśli chodzi o wymianę w kantorze stacjonarnym. Dlatego, aj przede wszystkim na początku śledzę kursy walut w https://cinkciarz.pl/wymiana-walut/kursy-walut-cinkciarz-pl i od razu bezgotówkowo w tym samym kantorze internetowym dokonuję wymiany waluty.

    OdpowiedzUsuń
  5. Wydaje mi się, że teraz najbardziej popularne będą płatności mobilne http://www.webspace.pl/jak-dzialaja-platnosci-mobilne-i-szybkie-przelewy/ które moim zdaniem są zdecydowanie najlepszym wyborem. Tym bardziej, że coraz więcej osób realizuje bezgotówkowe płatności.

    OdpowiedzUsuń
  6. Moim zdaniem bardzo ważnym jest to, że dziś najwięcej osób korzysta z płatności bezgotówkowej. Jak dla mnie również świetnym rozwiązaniem są wtyczki https://www.przelewy24.pl/do-pobrania#wtyczki i to dzięki nim możemy realizować płatności internetowe.

    OdpowiedzUsuń